Depresyon

Paylas |
Tarih: 16/03/2011   |   11549 kez okundu.
Depresyon, çökkün duygu durumudur. Kişi depresyonda kendini yorgun güçsüz , değersiz ,yetersiz görmeye başlar.Kişide uyku bozukluğu(az uyuma,uyuyamama ya da uzun saatler uyuma) yeme bozukluğu (iştahsızlık ya da aşırı iştahlı olma) hali şikayetlerine eşlik eden bir durumdur.

Depresyonda özsaygı yitimi yoğundur,hissedilen değersizlik duygusu nedeniyle kişide suçluluk duygusuda gözlenmektedir.Mesela yolda bir tanıdığını gören depresif kişi ,karşı tarafın kendini selamlamaması durumunda "zaten ben selamı hakedecek biri değilim"tarzında düşünebilir.Bireyler depresyonda karar verme güçlüğü görülür basit gündelik olaylarda bile kararsızlık yoğundur. İnsanlarla iletişim kurma isteği azalır ve içe çekilmeleri artar ,intihar eğilimi olabilir.

Depresyonun ilerleyen aşamalarında kişi sürekli yatakta kalma ,yatma isteği gösterebilir.Depresyondaki kişinin duygusal hali fiziksel görünümüne yansır ve kişi özbakımını ihmal ederken giyiminede özen göstermeyebilir.

Depresyon tedavi edilmezse uzun yıllar devam eden bir hastalık olabilir. Kişinin bu belirtileri bir aydan fazla göstermesi durumunda direkt profesyonel destek alması şarttır.

Depresyon tedavisinde psikoterapi uygulanırken kişinin sosyalleşmesini arttırması,iletişim kurması ,stresli ortamlardan uzak durması ve stresle başetme becerilerinin geliştirilmesi,problem çözme becerilerinin arttırılması konusunda çalışmalar yapılmaktadır.


İhtiyaç duyduğunuz anda Psikolojik danışmanlık ve psikoterapi konularında uzman destek için yanınızdayız. Psikolog Sibel Parlak Antalya Psikoterapi EFT,NLP, Psikolojik Danışmanlık,Aile Danışmanlığı. danışmanlık. Aile danışmanlığı. Psikoterapi ihtiyaç, alanya, kemer, sidı