Erektil Disfonksiyon

Paylas |
Tarih: 16/03/2011   |   5116 kez okundu.
Cinsel ilişki yaşamak için penisin gerekli sertliğinin sağlanamaması, cinsel ilişkiye girdikten sonra sertliğin kaybedilmesi nedeniyle cinsel ilişkiyi sürdürememe yada devam ettirilememesidir.Cinsel isteğin olmasına rağmen cinsel ilişki sırasında peniste sertleşme bozukluğu, yeterli ya da kesinlikle sertleşmemesine “iktidarsızlık” “erektil disfonkisyon” yada “empotans “ denmektedir.Empotans kısırlık sorunu ile karıştırılmamalıdır , bu sorunu yaşayan kişilerin çocuğu olabilir.

Erektil Disfonksiyonun Nedenleri
- Stres , ekonomik sorunlar, mesleki ya da aile hayatında yaşanan sıkıntılar, evlilik problemleri
- Cinsellikle ilgili yanlış bilgiler ve tabular
- Peniste oluşan fiziksel hastalıklar
- Erken boşalma, iktidarsızlık, orgazm bozuklukları
- Alkol , sigara, esrar ve uyuşturucu madde kullanımı
- Akciğer,kalp ve damarsal problemler
- Leğen kemiği ve omurgada yaralanma ve ameliyatlar
- Bazı ilaçların kullanımı

Erektil Disfonksiyon Tanısı ve Tedavisi
Sertleşme sorununun fiziksel mi yoksa psikolojik nedenlere mi bağlı olduğunu öğrenmek için kişinin önce iyi bir ürolojik muayeneden geçmesi gerekir.Ürolojik incelem sonucu tespit edilen fiziksel bir sorun ise kişi ürolog tarafından tedaviye alınmalıdır.Psikolojik bir sorun yaşıyorsa cinsel terapiye alınır. Sorun iki kişiye ait kabul edildiği için tedavi süreci boyunca eşte cinsel terapiye aktif olarak katılır ve destek olur.

Cinsel terapide kişinin cinsellikle ilgli duygu ve düşüncelerinin değiştirilmesi hedeflenirken verilen evödevleri ile çiftin cinsel hayatı düzenlenir.

İhtiyaç duyduğunuz anda Psikolojik danışmanlık ve psikoterapi konularında uzman destek için yanınızdayız. Psikolog Sibel Parlak Antalya Psikoterapi EFT,NLP, Psikolojik Danışmanlık,Aile Danışmanlığı. danışmanlık. Aile danışmanlığı. Psikoterapi ihtiyaç, alanya, kemer, sidı