Sibel Parlak Logo
Telefon +90 242 322 63 86 +90 506 407 04 97

Depresyon

32000 kez okundu

Depresyon, çökkün duygu durumudur. Kişi depresyonda kendini yorgun güçsüz, değersiz, yetersiz görmeye başlar. Kişide uyku bozukluğu(az uyuma, uyuyamama ya da uzun saatler uyuma) yeme bozukluğu (iştahsızlık ya da aşırı iştahlı olma) hali şikayetlerine eşlik eden bir durumdur.

Depresyonda özsaygı yitimi yoğundur, hissedilen değersizlik duygusu nedeniyle kişide suçluluk duygusuda gözlenmektedir. Mesela yolda bir tanıdığını gören depresif kişi, karşı tarafın kendini selamlamaması durumunda "zaten ben selamı hakedecek biri değilim" tarzında düşünebilir. Bireyler depresyonda karar verme güçlüğü görülür basit gündelik olaylarda bile kararsızlık yoğundur. İnsanlarla iletişim kurma isteği azalır ve içe çekilmeleri artar, intihar eğilimi olabilir.

Depresyonun ilerleyen aşamalarında kişi sürekli yatakta kalma, yatma isteği gösterebilir. Depresyondaki kişinin duygusal hali fiziksel görünümüne yansır ve kişi özbakımını ihmal ederken giyimine de özen göstermeyebilir.

Depresyon tedavi edilmezse uzun yıllar devam eden bir hastalık olabilir. Kişinin bu belirtileri bir aydan fazla göstermesi durumunda direkt profesyonel destek alması şarttır.

Depresyon tedavisinde psikoterapi uygulanırken kişinin sosyalleşmesini arttırması, iletişim kurması, stresli ortamlardan uzak durması ve stresle başetme becerilerinin geliştirilmesi, problem çözme becerilerinin arttırılması konusunda çalışmalar yapılmaktadır.

Diğer makaleleri görüntülemek için tıklayınız..