Sibel Parlak Logo
Telefon +90 242 322 63 86 +90 506 407 04 97

Özgüven Eksikliği

27007 kez okundu

Kişinin gündelik hayatında ortaya çıkan sorunlarla olumlu ve gerçekçi başetme becerisi ve kişinin yeteneklerinin, becerilerinin fakında olmasını özgüven olarak tanımlayabiliriz.

Özgüven eksikliği kişinin sorunlar karşısında kaygı yaşamasına ve problem çözmede yetersiz davranışlar yaşamasına neden olur.Özgüven sorunu yaşayan kişiler çekingen kişilik özelliği gösterirler, atılgan ve risk alabilen bir yapıdan uzaktırlar.Kendilerini değerlendirirken yeteneklerini ve kişiliklerini aşağılama ve yetersiz görme eğilimindedirler.

Özgüven davranışının gelişmesinde ailenin rolü büyüktür, bebeklik döneminden başlayarak ailenin çocuğa karşı tutumu onun kendine özgüveninin oluşmasını sağlar ya da önler. Aileleri tarafından korunarak ya da çok fazla eleştirilerek, beceriksizliği vurgulanarak büyütülen çocuklar özgüvensizdir. Mükemmeliyetçi kişilik yapısı özgüveni olumsuz etkiler, zira mükemmel tanımlaması olmayan bir durum olduğu için kişi tarafından gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Bazen kişinin geçirdiği kötü bir hastalık ya da kazada özgüven sorunu yaşamasına neden olabilir.

Kişi özgüven gelişimini sağlamak için yapması gerekenler;

Tüm bu çabalarına rağmen özgüven sorunu devam ediyorsa bir psikoloğa başvurup psikolojik destek almak yararlı olacaktır.

Diğer makaleleri görüntülemek için tıklayınız..