Sibel Parlak Logo
Telefon +90 242 322 63 86 +90 506 407 04 97

Sınav Kaygısı

9067 kez okundu

Sınav kaygısı günümüzde öğrencilerin sıklıkla karşılaştığı bir bozukluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişide sınav anında ya da öncesinde abartılı gerginlik, endişe, heyecan, konsantrasyon ve dikkat bozukluğu, öfke, sinirli davranışlar, korku ve bedensel rahatsızlıklar( bulantılar, sık tuvalete çıkma isteği, ağrılar ) nedeniyle çalışmasına göre yetersiz bir başarı göstermesidir. Sınav kaygısı yüksek öğrencilerde bazen başarı yarı yarıya azalır.

Sınav Kaygısının Nedenleri

Sınav kaygısı küçük bir miktarda ise dikkati arttırdığı ve başarıyı sağladığı bilimsel bir gerçekken, fazlası ise başarısızlığı garantilemektedir.

Öğrenci sınav kaygısını olumsuz senaryolarına kendisini inandırır ve gerçekleşmesinden endişe ve korku yaşamaya başlar “ Sınav günü hastalanırsam” “Sınava geç kalırsam “ “Sınava girdiğim an herşey aklımdan uçup giderse” “Sınavda hep bilmediğim konulardan sorular gelirse” “Sınavdan düşük puan alırsam” gibi endişeli düşüncelerinden oluşan senaryo kurguları duygusal tepkilerini arttırır. Senaryolarının soncunda ise kalp çarpıntısı, aşırı terleme, başağrıları, kasılmalar, sürekli tuvalete çıkma isteği, mide bulantıları, bayılmalar yaşanmaktadır.

Sınav kaygısı yaşayan öğrencilere uygulanan terapilerde önce sınav kaygısını yaratan koşullar tespit edilir. Öğrencinin fiziksel tepkilerinin kontrolü sağlanırken, özgüvenin artması sağlanır. Sonucunda ise kişinin gerçek performansını sergileyebilmesi hedeflenmektedir.

Diğer makaleleri görüntülemek için tıklayınız..