Sibel Parlak Logo
Telefon +90 242 322 63 86 +90 506 407 04 97

Vajinismus

11757 kez okundu

Kadında cinsel ilişki sırasında vajen kaslarının istemsiz biçimde kasılması sonucu cinsel birleşmenin hiç olmaması ya da zor gerçekleşmesi durumuna Vajinismus denir. Bu durumda kişi sadece vajen kaslarını değil vücudundaki diğer kasları da (karın, bacak, bel, sırt v.b) kasmaktadır ve daha sonra şiddetli kas ağrılarına yakalanır. Bu tür tepkimeler kişinin jinekolojik muayenesi sırasında da yeniler.

Vajinismus ülkemizde olduköa sık rastlanan bir cinsel işlev bozukluğudur, ortalama 10 kadından birinde görülmektedir. İlk gece ilişkiye giremeyen çiftler sorunun kendiliğinden düzelmesini bekleyerek uzun zaman kaybedebilirler fakat sorunun çözümü için yakın zamanda cinsel terapistten destek almak gerekir.

Vajinismusun Türleri :

  1. Primer Vajinismus : İlk cinsel ilişki denemesinde başlayan ve cinsel birleşmenin gerçekleşmesini engelleyen türdür. 
  2. Sekonder Vajinismus : Cinsel hayatın normal olarak devam ettiği bir dönemde travma(tecavüz, zor doğum, kürtaj, düşük ) sonucu ortaya çıkan türdür.

Vajinismus geleneksel aile yapısında büyümüş sürekli namusun vurgulandığı kadınlarda, cinsel tacize uğrayanlarda, ensest ilişkiye zorlanan kadınlarda görülebilir. Katı dini tutumu olan, cinselliği ayıp, günah, pislik gören, tabular ve mitleri bilinçaltına yerleştirmiş cinsellik ve cinsel ilişkiyle ilgili yanlış bilgileri ve önyargıları olan kadınlarda vajinismus gelişebilir. Travmatik olaylar ve kötü tecrübeler, çiftlerin cinsellikle ilgili bilgi eksikliği de hastalığın oluşumunu sağlar. Vajinismus sadece kadına ait bir problem olarak görülmemelidir bir çift problemi olarak düşünülmelidir.

Vajinismus vakaları önce jinekolojik muayeneden geçip sonra cinsel terapiyebaşlamalıdır. Tedavide kişiye kas gevşeme yöntemleri öğretilerek vajinismusa neden olan düşünce, duygu ve davranış değişikliği hedeflenir. Vajinismus vakalarında tedavide başarı oranı yüksektir. Tedavide hedeflenen durum ise çiftin sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşmalarıdır.

Diğer makaleleri görüntülemek için tıklayınız..