Sibel Parlak Logo
Telefon +90 242 322 63 86 +90 506 407 04 97

Nemfomani

10363 kez okundu

Kadınlarda görülen sosyal konumunu, ailesini ve yaşının gereklerini düşünmeden ve cinsiyetinin özelliklerine uymayan farklı erkeklerle cinsel ilişkide bulunma isteği ve aşırı cinsel istek duyma haline Nemfomani denir. Bu sorunu kadında aşırı seks düşkünlüğü ya da cinsel taşkınlık olarak kısaca tanımlayabiliriz.

Eşine yada sevgilisine aşırı cinsel istek duyan kadınları bu tanımlamaların dışında tutmak gerekir zira nemfomani sorunu yaşayan kadınlar tek eşli değil çok eşli bir cinsel hayat yaşarlar. Toplum değerlerini önemsemeden, bazen başlarını yasalarla bile derde sokabilirler, erkek seçiminde kriterleri yoktur. Pornografik yayınlara düşkündürler. Sekse olan bağımlılıkları bir gerilim yaşamalarına neden olur ve öfke kontrolünde sorun yaşayabilirler. Dikkat sorunu yaşarlar, cinsel işlev bozukluklarından orgazm bozukluğu eşlik eden sorunlarıdır. Orgazm bozukluğu yaşadıkları için cinsel ilişki sonunda doyuma ulaşamazlar ve ilişiki sonunda rahatlama olmaz gerilimleri devam eder.

Nemfomaniyi yaratan sebepler :

Nemfomani tüm dünyada kadın popülasyonu içinde çok az görülmektedir. Kadının cinsel isteği sevgi ve şefkat duygusunun tatminine çok bağlı olduğu için kadının kimyasına ters bir durumdur. Kadınlarda sevgi, sadakat ve bağlılık duyguları seksten üstündür.

Teadvisinde ilaç tedavisi ve cinsel terapi beraber yürütülmelidir.

Diğer makaleleri görüntülemek için tıklayınız..