Sibel Parlak Logo
Telefon +90 242 322 63 86 +90 506 407 04 97

Erken Boşalma

35728 kez okundu

Erken boşalma problemi en sık gözlemlenen erkek cinsel işlev bozukluğudur. Yapılan araştırmalar ülkemizde 10 erkekten 7’sinde olduğunu göstermektedir. Erken boşalma erkeğin partnerinin orgazm davranışına bakılmaksızın erkeğin boşalma zamanlamasını kontrol etme yeteneksizliğidir. Burada belirleyici kriter erkeğin denetiminin olmaması ve istediği süreçten önce boşalmasıdır.

Erken boşalma tanısının alabilmesi için kişinin en az 4 aydır tekrar eden bir erken boşalma sorunu yaşıyor olması gerekmektedir. Her erkek arasıra erken boşalma problemi yaşayabilir burada tanı almak için erken boşalma probleminin tekrar eden, yenileyen bir şekilde görülmesidir.

Erken Boşalmanın Evreleri


Erken Boşalmanın Nedenleri

Erken Boşalan Erkeklerin Ortak Özellikleri

Erken boşalma sorununun süreci uzadıkça çiftler arasında sorunlar artar ve gerilim yaşanır. Erkek kendini suçlu ve beceriksiz hisseder, eşinden utanabilir. Bazen eşler bu durumdaki erkeği aşağılar bir tutumda izleyebilirler.

Erken Boşalma Tedavisi

Çözüm için önce sorun doğru ve tam tespit edilmelidir, nedenleri doğru ve tam olarak belirlenmelidir. Cinsel terapi sonucunda sorun tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Cinsel terapi sürecinde kişinin cinsellikle ilgili aşırı beklentileri değiştirilir, anksiyetesi azaltılır, olumsuz duygu, düşünce ve davranışlarının yerini olumlu duygu, düşünce ve davranışları alır. Verilen ev ödevleri ile erken boşalma süreci uzatılır. Eşlerde terapi süreci boyunca aktif olarak sürece katılır ve destek olurlar.

Diğer makaleleri görüntülemek için tıklayınız..