Sibel Parlak Logo
Telefon +90 242 322 63 86 +90 506 407 04 97

Erektil Disfonksiyon

10185 kez okundu

Cinsel ilişki yaşamak için penisin gerekli sertliğinin sağlanamaması, cinsel ilişkiye girdikten sonra sertliğin kaybedilmesi nedeniyle cinsel ilişkiyi sürdürememe yada devam ettirilememesidir. Cinsel isteğin olmasına rağmen cinsel ilişki sırasında peniste sertleşme bozukluğu, yeterli ya da kesinlikle sertleşmemesine “iktidarsızlık” “erektil disfonkisyon” yada “empotans “ denmektedir. Empotans kısırlık sorunu ile karıştırılmamalıdır, bu sorunu yaşayan kişilerin çocuğu olabilir.

Erektil Disfonksiyonun Nedenleri

Erektil Disfonksiyon Tanısı ve Tedavisi

Sertleşme sorununun fiziksel mi yoksa psikolojik nedenlere mi bağlı olduğunu öğrenmek için kişinin önce iyi bir ürolojik muayeneden geçmesi gerekir. Ürolojik incelem sonucu tespit edilen fiziksel bir sorun ise kişi ürolog tarafından tedaviye alınmalıdır. Psikolojik bir sorun yaşıyorsa cinsel terapiye alınır. Sorun iki kişiye ait kabul edildiği için tedavi süreci boyunca eşte cinsel terapiye aktif olarak katılır ve destek olur.

Cinsel terapide kişinin cinsellikle ilgli duygu ve düşüncelerinin değiştirilmesi hedeflenirken verilen evödevleri ile çiftin cinsel hayatı düzenlenir.

Diğer makaleleri görüntülemek için tıklayınız..