Sibel Parlak Logo
Telefon +90 242 322 63 86 +90 506 407 04 97

Geç Boşalma

11675 kez okundu

Geç boşalma erkeğin refleksini istemsiz bir şekilde engelleyerek, boşalma sürecini uzatmasıdır. Geç boşalan kişi cinsel heyecan duyabilir,ereksiyon iyidir, fakat istek ve uyarım yaşamasına rağmen boşalma refleksini bırakmakta güçlük yaşamaktadır.

Geç boşalma problemi yaşayan erkek fiziksel olarak uyarı yaşasada zihinsel olarak uyarı yaşamaz. Bu sorunu yaşayan erkekler cinsel ilişki ne kadar sürerse sürsün orgazm yaşayamazlar, cinsel ilişki sonunda masturbasyon yaparak boşalabilirler. Geç boşalma sorununda şiddeti 30 ila 90 dk arası uzayan bir cinsel birleşmeler partnerin zorlanmasına neden olur.

Geç boşalma sorunu yaşayan erkekler stresli, takıntılı ve mükemmeliyetçi yapıda, duygularını göstermekte zorlanan ve kaçınan kişilik özellikleri gösterirler.

Bazen kişi eşini hamile bırakma korkusu yaşadığı için ya da performans anksiyetesi nedeniyle geç boşalma sorunu yaşar. Vajinayla ilgili olumsuz ve takıntılı düşünceler, masturbasyon, porno alışkanlıkları, dini ve ahlaki baskın inançlarda sebep olabilir.

Erkeklerin geç boşalması gençken çok sorun yaratmaz bazen bir övünme sebebi bile olabilir, fakat evlendikten ya da düzenli bir partneri olduğu zaman sorun yaşanır. Çocuk sahibi olmak istediklerinde erkek genelde cinsel ilişki esnasında vajinaya değide masturbasyonla boşaldığı için güçlük yaşamalarına neden olur.

Tedavisi uzun süren bir bozukluktur, çift terapisi, cinsel terapi,psikoterapi ve ilaç tedavisi birlikte uygulanarak tedavi edilir.

Diğer makaleleri görüntülemek için tıklayınız..