Sibel Parlak Logo
Telefon +90 242 322 63 86 +90 506 407 04 97

Satiriasis

38812 kez okundu

Erkeklerde görülen cinsel doyumsuzluk durumuna Satiriasis ya da Hiperseksüalite denmektedir. Bu tanımlama doyumsuzluğa varan aşırı seks düşkünlüğünü tanımlamaktadır.

Dünyanın birçok yerinde erkeğin çok eşli ve sık partner değiştirmesi övünç kaynağı olarak görülmektedir, çapkınlık aile yapısında hasar yaratan bir durum olsa da erkekte iktidar göstergesidir. Çapkınlıkla satiriasis arasındaki ayımı yapmakta öncelikli olarak süre etkendir. 6 ayın üzerinde tek eşli ilişkiye dayanamayan erkeği satiriasis olarak tanımlayabiliriz. Satiriasiste kişi sosyal konumunu ve durumunu düşünmeden sık cinsel ilişki yaşar ve muhatap olmayacağı kadınlarla bile seks yapar.

Satiriasis çocukken sevgisiz ortamda büyümüş erkeklerde daha sık görülmektedir. Kişi ailesinde görmediği güven duygusunu başkalarında aramaktadır. Bu tür erkeklerde narsistik özelliklerde görülmektedir. Durum genetik ya da ruhsal sorunlara bağlı olabilir. Bazı fiziksel bozukluklar (Organik beyin hasarı, Klein Levin Sendromu, İç salgı bezi düzensizlikleri) nedenler arasında sayılabilir.

Hiperseksüel erkek tüm dikkati ve yönelimi cinsellik üzerine kurulu, kadınlar peşinde koşar bir hale gelirken, seks sonunda hiçbir zaman orgazma ulaşamaz ve geriliminden kurtulup rahatlayamaz. Bu tür kişiler uygunsuz ortamlarda (arabada, bir apartman boşluğunda vb.) çekinmeden ilişkiye girebilir. Porno tutkunudurlar, paralı seksi daha çok tercih ederler, narsistiktirler. Sık masturbasyon yapar ve masturbasyondan cinsel ilişkiden daha fazla zevk alırlar. Bağımlılık şeklinde sekse düşkündürler, cinsel ilişki onlar için sadece penis vajina birlikteliğinden ibarettir. Hemcinsleri ile araları kötüdür .

Satiriasis tedavisi zor ve uzun bir süreci kapsayabilir. Cinsel terapi dışında bireysel psikoterapiye ihtiyaç duyulmaktadır.

Diğer makaleleri görüntülemek için tıklayınız..