Sibel Parlak Logo
Telefon +90 242 322 63 86 +90 506 407 04 97

Cinsel İlişkiye Girememe

33514 kez okundu

CİG (Cinsel İlişkiye Girememe) Hastalığı yeni evli çiftlerde sık görülen problemlerdendir. Evliliğin ilk günlerinde cinsel ilişkiye girmede başarısız olan başlayan CİG hastalığı cinsellikle ilgili abartılı ve yanlış beklentiler, performans anksiyetesi, cinsel bilgi yanlışlıkları, cinsel mitler, cinsel tecrübesizlik, örf ve adetler nedeniyle oluşmaktadır. CİG kadınlarda görüldüğünde adına Vajinismus (bkz Vajinismus makalesi), erkeklerde görüldüğünde ise adına bağlanma (penisin sertliğini sağlayamama ve ilişkiye girmeyi imkansız kılan ileri derecede erken boşalma) denmektedir. Çiftin cinsel bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor ise adına İlk Gece Sendromu denmektedir.

Bağlanma sorunuda erkek ilk gece performans anksiyetesi, kaygı ve endişeleri nedeniyle cinsel ilişkiye giremez. Kişi bu durumda erken boşalma ya da sertleşme sorunu yaşar. Erkek penisinde cinsel ilişkiye girmek için gerekli sertliği yaşayamaz ya da vajinaya girmeden boşalır. Bu durumda psikolojik olarak çabuk etkilenen mizacı olan bir kişi ise ardışık olarak devam eder şekilde bu problemi yaşamaya başlar. Bu sorunu uzun yıllar boyunca yaşayan çiftlerde vardır.

Ülkemizde bekaret, kızlık zarı ile ilgili baskıcı örf ve adetler nedeniyle ilk gece çiftlerde kabus haline gelmektedir. Nişanlıyken cinsel arzu ve istek,ilişkiye girmese bile peniste yeterli sertlik yaşayan erkek evlenmesiyle birlikte istek ve ereksiyon sağlamakta zorlanabilir. Gerdek gecesi kapıda bekleme, kanlı çarşaf gibi örf adetler bir performans anksiyetesine neden olur. Düğün öncesi geline “Cinsel ilişkinin çok can yakıcı olduğu, çok fazla kan kaybı yaşayacağı, cinsel ilişkinin görev olduğu” gibi söylemlerde bulunurken erkeğe ise “Erkekliğini göstermesi, kanın onun erkekliğinin göstergesi olduğu” gibi şeyler söylenmektedir. Bu nedenle erkek önsevişmeyi ya kısa tutar ya da direkt cinsel ilişkiye girmeye çalışır. Erkek ve kadın bu yanlış bilgiler ve beklentilerle donatıldığı için her ikiside gerilim yaşarlar ve sonrasında CİG (Cinsel İlişkiye Girememe) problemi ile karşılaşır.

Erkekler bu problemi eşiyle yaşarken, başka kadınlara karşı istek ve ereksiyon yaşama, cinsel ilişikye girmekte hiçbir sorun yaşamayabilirler. Fakat kendi eşiyle yaşadığı bu sorun çok uzun yıllara yayılabilir. Bu sorunu yaşayan çiftlerde cinsel bilgi yanlışlığı, cinsellikle ilgili olarak nasıl sevişileceği, nasıl öpüşüleceği, farklı pozisyonlar ve fantezilerle ilgili olarak bilgisizdirler. Genel olarak çekindikleri, utandıkları için bu sorunlarını uzun süre kimseyle paylaşmazlar. Halbuki cinsel işlev bozuklukları içinde CİG (Cinsel İlişkiye Girememe) tedavisi kolay olan bir bozukluktur. Çoğu zaman cinsel bilgilendirme, bedensel olarak kendilerini tanımalarını sağlanması ile problem çözülebilmektedir.

Vajinismus ve bağlanma problemi cinsel terapi ile çözümü mümkündür. Fakat çiftlerin cinsel terapiye başlamak için cesaret göstermeleri genelde uzun yıllar almaktadır. Sorunun kendi kendine iyileşmesi için beklemeyi tercih ederler fakat bu gerçekleşmez. Cinsel terapistler bu sorunu yaşayan çiftler için doğru tercih olacaktır.

Diğer makaleleri görüntülemek için tıklayınız..