Sibel Parlak Logo
Telefon +90 242 322 63 86 +90 506 407 04 97

Ruh Eşi Arayışı

4769 kez okundu

Popüler kültürün yaldızlı ve hoş görünen kavramlarından biri ‘’Ruh Eşi’’. İnsanlar ruh eşi ile karşılaşıp romantik ilişkilerine başladıktan sonra masallarda olduğu gibi sonsuza kadar mutlu yaşayacaklarını düşünüyorlar.

Ruh eşi kavramı maalesef çok hayali bir kavram, gerçeklikte olasılığı yoktur. Ruh eşi kavramını savunanlar romantik ilişkisi olmayan bireyi; yarım tamamlanmamış bir varlık olarak görmektedirler ve diğer yarısını bulunca tamamlanacağına inanmaktadırlar. Gerçekte ise birey tek başına bir bütündür ve sahip olduğu kişiliğin birçok yüzü vardır. Kişiliğin her yüzünü düzgün kesilmiş bir elmasın yüzeyine benzetirsek her yüzey birçok farklı kişiyle temas edebilir. Kısaca bir kişi tüm yüzeylerle ilişki kuramaz. Örneğin kişinin romantik ilişkisindeki partneri alışveriş yapmaktan haz almayabilir fakat diğeri çok seviyordur. Ayrı hobilerden hoşlanıyor olabilirler. Farklı ihtiyaçları ve ilgileri, kişilik özellikleri nedeniyle birçok farklı insanla iletişim kurmak çok doğaldır. En yakın arkadaşı, spor arkadaşı, alışverişe gidilen kuzen, işte sırdaşı olan kişilerle kurulan ilişkilerden alınan tatmini sevgiliden sağlayamayabilirsiniz. Tek bir kişi tüm bu ihtiyaçları kesinlikle karşılayamaz ve bu konuda ısrarcı olursak ilişki ihtiyaçlarımızı karşılamayıp mutsuz oluruz. Her alanda uyum içinde tüm yüzeyleri ile denk düşebileceği bir partner kısaca ütopik bir beklentidir.

Ruh eşini aramayı bırakıp, bizim önem verdiğimiz temel noktalar üzerinde anlaşabileceğimiz birini bulmamız kendimiz ve partnerimiz için doğru seçim olacaktır. Aile, din, siyasi görüş, iş, değerler, saygı karşılıklı güven önemli temel alanlardır. Bu alanlarda anlaşabileceğimiz ve sevdiğimiz biri ile huzurlu, mutlu bir beraberlik yaşama olasılığımız oldukça yüksektir. Eğer hala ruh eşinizi aramakla kararlıysanız önünüze ciddi bir karar zorunluluğu çıkacaktır. Zira ya ruh eşi diye düşündüğümüz kişinin istediğimiz ruh eşi olmadığını anladığınızda onu değiştirmeye çalışarak bir hayat harcayabiliriz ya da kendimizi onun istediği şeyleri yapan kimliğini kaybetmiş, mutsuz biri olarak bulabiliriz.

Ruh eşinden beklenti onunla başlayan ilişkiden itibaren kişinin birden iyilik haline kavuşması, mutlu,  huzurlu, iç dengesini sağlamış, iyi birlikteliği olan tüm yaraları şifalanmış bir kişi olmaktır. Fakat bu beklentiyi yerine getirebilecek tek kişi aslında sadece sizsinizdir. Aslında kendi yaralarımızın ve korkularımızın üzerine gidip, farkında olup, kendi iç yolculuğumuza çıkıp, kendimizi şifalandırmayı seçerek, ruh eşinden beklediğimiz sağaltımı sağlayabiliriz. Yani muhtaç olduğunuz kudret kendi yüreğinizdedir , kendi yüreğinize cesaret, merhamet ve umutla bakarak şifanızı görebilirsiniz.

Diğer makaleleri görüntülemek için tıklayınız..