Sibel Parlak Logo
Telefon +90 242 322 63 86 +90 506 407 04 97

Sosyal Medyanın İlişkilere Etkisi

4413 kez okundu

Sosyal medya yaklaşık 10 yıldır toplumun hemen her kesiminden insanın hayatına girdi. Akıllı telefonlarda kullanımının yaygınlaşması ile sosyal medya kullanımı daha da yaygınlaştı. 7’den 70 ‘e herkesin hayatına giren sosyal medya hayatımıza her tür bilgiye ulaşımı sağlarken bazı şeylerin kötüye gitmesine sebep oldu.

Sosyal medya kullanarak diğer insanlara ulaşmanın kolaylaşması ile ilişki kurma ile ilgili alternatifler arttı. Bu iyi bir şey gibi görünebilir fakat bu halihazırda devam eden ilişkilerde bazı handikap ve endişeler yarattı. İlk olarak insanlar devam eden ilişkilerinde “aldatılma ve sadakatsizliğin” sosyal medya aracılığı ile olabileceği endişesi yaşamaya başladılar, bunun dışında ilişkide sorun yaşayan kişiler ilişkiyi düzeltip yaralarını sarmak yerine ilişkiyi sonlandırıp, sosyal medya üzerinden yeni ilişkilere yelken açmayı tercih etmeye başladılar. İletişim çağı denilen bu çağ aslında bir tür iletişimsizlik çağı olmaya başlamasından ilişkilerde hasar aldı. Eşler birbiri ile konuşmak iletişim kurmak yerine saatlerce aynı odada sessiz bir şekilde ellerinde akıllı telefonlarından sosyal medya uygulamalarında vakit geçirmekteler. Bu nedenle aynı evde iki yabancı gibi yaşamaktalar. Facebook, Instagram gibi programların boşanma davalarının konusu olduğunu ise sık sık gözlemlemeye başladık. Sosyal medyada gördüğüne öykünen çiftler kendi ilişkileri ile kıyaslamaya yaparak mutsuzluk yaşamakta hatta diğerlerinin mutluluk paylaşımları nedeniyle eşleriyle çatışma yaşamaktalar. Facebook ve Instagram fotoğraf ve videolarında görünen sanal gerçeklikten, gerçek mutsuzluklar yaşamaktalar.

Bu durumu durdurabilmek için neler yapabilirsiniz?

-Öncelikle sosyal medya kullanımına sınırlar getirilmelidir, öncelikle süre kısıtı şart; günlük kullanım ortalama 30-60 dakika ile sınırlanmalıdır. Kullanım sırasında paylaşımlarla ilgili düzenlemeler şarttır.

-Sosyal medya kullanımı için bireysel olarak kendileri ile baş başa oldukları anlarda kullanmaları uygundur. Bu nedenle ortak profil kullanmanızı önermiyorum. Bireysel alan ve zamanlara müdahale edilmemelidir.

-Başkalarının sanal gerçeklikteki mutluluğu ile ilgilenmek yerine paylaşımların getirdiği gerçek mutluluklara yönelmeli, diğerlerinin hayatları yerine kendi hayatınıza, ortak paylaşımlarınızı arttırmaya ve gerçek sosyal ilişkiler kurmaya yönelebilirsiniz.

Diğer makaleleri görüntülemek için tıklayınız..