Sibel Parlak Logo
Telefon +90 242 322 63 86 +90 506 407 04 97

Evlilik ve Çift Danışmanlığı Nedir ?

4489 kez okundu

Evlilik ya da Çift danışmanlığı; psikolojik sorunların ilişkilerde oluşturduğu sıkıntılar ve çiftin yaşadığı çatışmaların iki insanın etkileşimini değiştirmek için geliştirilmiş bir danışmanlık biçimidir. Bu terapide bahsedilen çift, ilişki içinde olan  kısaca beraberlik sözü vermiş olan romantik bağı olan iki kişiden bahsetmektedir. Ülkemizde çift danışmanlığı hizmetini en çok evli çiftler talep etmektedir, evlilik terapisi hizmeti aile sistemiyle de etkileşim içindedir. Çift danışmanlığı flört eden, nişanlı, birlikte yaşayan, eşcinsel çiftler, evli çiftlere hizmet verilebilmektedir.  Ruh sağlığı profesyonellerinin çift ve evlilik danışmanlığı konusunda hizmet verebilmek için sertifikalı eğitimler almaları gerekmektedir.T.C Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından ruhsatlı Aile Danışma Merkezlerinde Aile Danışmanı hizmeti veren uzmanlar tarafından bu hizmet verilebilmektedir.

Evlilik ve çift danışmanlığının amacı; ilişkiyi bozan, işlevini etkileyen örüntülerin tespit edilmesi, farkındalık, belli müdahale teknikleri kullanılarak ilişkide değişim, iyileşme ve sağaltım sağlayabilmektir. Bu sırada ise danışmanlık sürecine gelen danışanların haklı ya da haksız olmalarına değil, ilişkinin kendisine ve ilişkide yaşanan sorunlara odaklanılır. Hedef ise sorunların giderilerek ilişkinin sağlıklı bir duruma ulaştırılmasıdır.

Çiftin ilişki problemleri nedeniyle cinsel hayatında da sorunlar oluşabilir ya da cinsel sorunlar nedeniyle çiftin ilişkisinde sorunlar ortaya çıkabildiği için çift danışmanlığı ve cinsel danışmanlık birbiriyle ilişkili ve etkileşim halinde olan danışmanlık türleridir.

Çift danışmanlığı sürecine sorunlar olmadan da ilişki kalitesini arttırmak için müracaat edebilirsiniz. Sorunlarınız başladıktan ve sorunu çözmeyle ilgili uğraşlarınız yetersiz kaldığında danışmanlık hizmeti almanız gerekli hale gelir.

Çift danışmanlığında farklı ekoller vardır bazı ekollerde danışmanlık hizmeti için mutlaka her iki kişinin birlikte katılımı şart iken bazı ekollerde tek tek danışmanlığa alınabilmektedir. Her iki ekol türünde ilişkiye odaklanılmaktadır.

Antalya’da bulunan Özel Yeni Hayat Aile Danışma Merkezimizde Uzman Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Sibel Parlak tarafından çift ve evlilik danışmanlığı hizmeti verilmektedir.

Diğer makaleleri görüntülemek için tıklayınız..